Oyuncular üzgün! RAM ve GPU fiyatlarına zam geliyor

Teknoloji dünyasından gelen yeni haberler, NVIDIA RTX 5090 grafik kartını bekleyen oyuncular için pek de iç açıcı değil. TrendForce’un son raporuna göre, önümüzdeki üç ay içinde RAM ve ekran kartları maliyeti yüzde 3-8 oranında artacak. Bu artış, özellikle yeni çıkacak GPU’ları bekleyenleri üzebilir. Yani, Nvidia RTX 5090 gibi yeni nesil ekran kartları daha pahalıya patlayabilir. İşte detaylar…

Ekran kartları ve RAM maliyetleri yüzde 3-8 oranında artıyor

RAM ve ekran kartıları maliyetindeki bu artışın tam nedeni net olmasa da, TrendForce bu trendin, sunucu taleplerdeki artıştan kaynaklandığını söylüyor. Yapay zeka ve veri merkezi sunucularına olan yoğun talep, RAM fiyatlarını yukarı çekiyor.

Mevcut ekran kartları için VRAM talebi ya sabit ya da düşüş eğiliminde olduğu için mevcut stoklar yeterli. Ancak, yeni üretime girecek ve GDDR7 RAM kullanacak ekran kartları bu artıştan etkilenecek. Ayrıca, TSMC’nin Nvidia’nın artan kârlarından faydalanmak için fiyatları artırmayı planladığı belirtiliyor. Bu doğrudan RAM fiyatlarını etkilemese de, GPU maliyetlerini artıracak.

Yüzde 3-8 oranındaki bir RAM fiyat artışı çok gibi görünmese de, premium bir ekran kartları arasında olan NVIDIA RTX 5090 için bu artış önemli olabilir. Zaten pahalı olması beklenen RTX 5090, bu fiyat artışıyla daha da cep yakıcı hale gelebilir. Bu da haliyle, NVIDIA’nın ekran kartı satışlarını olumsuz etkileyebilir.

NVIDIA, pazar hakimiyetini korumak istiyorsa, kâr marjından biraz fedakarlık yaparak MSRP’yi (tavsiye edilen perakende satış fiyatı) başlangıçta planlandığı gibi tutmak en akıllıca yol olabilir. RTX 5090, Micron’un GDDR7 VRAM’ini kullanarak 32Gb/s hız ve 1.5TB/s bant genişliği sunacak. Bu, GDDR6’ya göre yüzde 60 daha fazla bant genişliği ve yüzde 50 daha fazla güç verimliliği anlamına geliyor.

RTX 5090, oyun performansında yüzde 30’dan fazla iyileşme sözü veriyor. Ekran kartı fiyatlarındaki bu artış umarız çok fazla oyuncunun keyfini kaçırmaz. NVIDIA’nın, pazar hakimiyetini korumak ve kullanıcıları memnun etmek için bu duruma nasıl tepki vereceğini göreceğiz.

Siz ne düşünüyorsunuz? RAM maliyetlerindeki artış ve RTX 5090 hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x