Bilim insanları bu yıl dayanılmaz sıcaklardan etkilenecek üç bölgeyi belirledi:

İklim krizi dünyayı vurdu

Çalışma, Bengal Körfezi, Filipinler ve Karayip Denizi’nin bu yılın haziran ayına kadar rekor sıcaklıklara maruz kalacağını gösteriyor. Ne yazık ki bu, gezegenin diğer bölgelerinde yaşayan insanların güvende olacağı anlamına gelmiyor.

Ekip ayrıca aynı dönemde rekor düzeyde küresel ortalama yüzey sıcaklığının oluşma ihtimalinin %90 olduğunu da buldu. Dünya çapındaki iklim farklılıklarının en önemli etkenlerinden biri El Niño olarak adlandırılıyor ve bu durum dünya çapında havayı değiştiriyor, dünyanın iklim sistemi üzerinde daha da fazla baskı oluşturuyor ve ortalama küresel sıcaklığı artırıyor.

Ayrıca dünya bu yıl daha büyük aşırı hava olayları riskiyle karşı karşıya kalabilir. Örneğin Alaska’da buzulların ve permafrostun erimesi riski var, bu da denizlerin yükselmesine ve potansiyel olarak kontrolden çıkmış ısınmaya yol açıyor. Aynı zamanda Amazon’da aşırı orman yangını riski de artacak. Bilim adamları ayrıca yıl boyu sıcak hava dalgalarının daha yoğun ve tehlikeli hale gelerek daha fazla insanı riske atmasından korkuyor.

Daha önce Dünya’nın kritik bir eşiğe yaklaştığı bildirilmişti ancak insanlık hâlâ uzun vadeli ısınmayı sınırlandırabiliyor. Bilim insanları, 2024 yılının, gezegenin ortalama sıcaklığının sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1,5°C eşiğini aşacağı tarihte ilk yıl olacağını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x